Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu
Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od ledna zvýší. Vláda schválila patřičná nařízení s úpravou výše průměrného příjmu.
Růst by měl stejně jako důchody. Ty se při valorizaci na začátku příštího roku zvednou všem penzistům a penzistkám o 260 korun a k tomu se jim navýší zásluhový díl penze o 0,6 procenta. Stejně jako u zaměstnanců by se měly upravit i kompenzace po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům a policistům. O schválení nařízení informovala Strakova akademie.
Náhrady se valorizují pravidelně. Představují rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.
Náhrady se zvyšují stejně jako procentní část důchodů. Od ledna mají vzrůst o 0,6 procenta. Stejně by se měl zvednout i příjem, z něhož se pak kompenzace počítají. Ministerstvo práce navrhlo ale připočítat ještě 260 korun, o které vzroste od ledna solidární část penzí. Resort poukazuje na to, že v minulých letech se tak už postupovalo. Naposledy se náhrady upravovaly letos od ledna, a to o 5,1 procenta.
Úřady a instituce na náhrady po úpravě vydají podle podkladů k nařízení v civilní sféře příští rok zhruba o 491.500 korun víc. Ostatní zaměstnavatelé platí od roku 1993 zákonné pojištění odpovědnosti u dvou pojišťoven, a to u Generali České pojišťovny a u Kooperativy. Ty by měly vyplatit na toto navýšení podle odhadů o 59,6 milionu korun víc.